Inovativne metode poučavanja

Inovativna učionica

„Dajte mi dovoljno dugačku polugu i oslonac i pomaknut ću Zemlju!“ (Arhimed)

Inovativna učionica je projektna vrsta nastave u kojoj je učenik postavljen u aktivnoj ulozi. Učenici samostalno odabiru, obrađuju i prezentiraju nastavnu građu prema unaprijed definiranim zadacima i uputama koje im je podijelio i objasnio nastavnik. Za vrijeme rada učenicima je za pomoć i vodstvo uvijek dostupan nastavnik, koji ih stalno prati i usmjerava prema zahtjevima učenika ali i u cilju što bolje obrade nastavnog sadržaja i ispunjenja svih zadanih zadataka.

RCK EduSplit
RCK EduSplit
RCK EduSplit - inovativna učionica
RCK EduSplit

Provedba prema mjeri za učenike

U Inovativnoj učionici učenici samostalno rade i razvijaju kritično mišljenje.

Nastavnik/mentor učenicima na početku obrazloži nastavnu temu i u kratkim crtama prikaže sav nastavni materijal i osobitosti nastavne teme. Nakon toga je učenicima potrebno konkretno i jasno objasniti što su zadaci i što učenici trebaju obraditi te koji su im konačni ciljevi.

Učenici počinju s radom tako da se prvo podjele u grupe od 3-6 učenika, najbolje tako da svaka grupa ima učenike koji su odgovorniji prema radu. Nakon formiranja grupa svaki učenik dužan je pročitati zadane materijale i zadatke. Učenici nastavnu temu obrađuju radeći u grupama za vrijeme nastave u školi gdje im nastavnik/mentor pomaže, ukoliko je potrebno.

Za vrijeme rada služe se nastavnim materijalima koje im je pripremio nastavnik/mentor ali i sami traže preko ostale literature ili pretražujući digitalne obrazovne sadržaje na internetu. Učenici razvijaju kritičko mišljenje i odabiru te koriste sve sadržaje za koje smatraju da su potrebni i važni kako bi što bolje ispunili zadane ciljeve, odnosno zadatke.

Učenici nakon nastave mogu, a to je i poželjno, samostalno izvan školske nastave, nastaviti tražiti podatke na svim medijima, čitati zadane materijale i pisati odnosno bilježiti sve što je bitno i vezano uz zadanu temu.

 

Na sljedećem satu, kad se grupa ponovo sastane, zajedno pregledavaju sve što su napravili od prošlog puta i sve što su učenici napisali kroz samostalni rad izvan škole. U ovom zajedničkom radu raspravljaju i zapisuju sve što je bitno i dogovaraju koje su sve teme potrebne za dodatno doraditi i nadopuniti.

 

Samostalan rad. Razvijanje suradnje.
Kritičko razmišljanje.
Razvijanje vještina.
Primjena naučenog.

RCK EduSplit
RCK EduSplit

Inovacijski centar

Praktična izvedba nastavne teme

Učenici tako rade kroz određeno razdoblje, ovisno o vrsti teme i postavljenim zadacima te o procjeni nastavnika/mentora, dok je nastavnik zadužen da prati i organizira rad učenika kako bi završili u zadanom roku. Kada učenici obrade sav zadani nastavni materijal i kada završe sve zadane zadatke, nastavnik provjerava sve njihove bilješke i provjerava da li je dostignuta nužna razina kvalitete obrađenog gradiva te u slučaju ako nema potrebe za dodatnim radom ili nadopunom s učenicima se dogovara način kako će predstaviti svoj rad i prezentirati sve što su napisali i naučili. Prezentacija se može napraviti kao grupna prezentacija na zajedničkom izlaganju teme ili će svaki od učenika iz grupe samostalno izložiti određeni dio gradiva (prema dogovoru s ostalima iz grupe).

 

Na kraju je važno da su učenici jasno i konkretno prezentirali obrađenu nastavnu temu kako bi i ostali učenici u razredu mogli naučiti obrađivano nastavnu cjelinu.

RCK EduSplit
RCK EduSplit
RCK EduSplit
Skip to content